comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-24
Zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów
Co jest podstawą dokonania wpisu w księdze w przypadku wypłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika? Czy podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, uzyskujący przychody opodatkowane różnymi stawkami i dokonujący odliczeń od przychodów, nadal muszą stosować proporcjonalny sposób odliczeń?
Dawid Gromada
1 stycznia 2005 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2004 r. (Dz.U. Nr 282, poz. 2807). Przeważająca część tych zmian ma charakter dostosowawczy do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Jednak - mimo iż zmiany te nie mają charakteru merytorycznego - podatnicy ewidencjonujący zdarzenia gospodarcze przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinni zapoznać się z nimi, wobec obowiązku założenia księgi na dzień 1 stycznia roku podatkowego (podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego zakładają księgę na dzień rozpoczęcia działalności).
Dowody księgowe
Omawiając zmiany o charakterze dostosowawczym do nowej ustawy o VAT należy przede wszystkim zauważyć, że ustawa ta i wydane do niej przepisy wykonawcze zlikwidowały faktury VAT Komis, wprowadzając jednocześnie faktury VAT marża. Określając rodzaje dowodów księgowych, rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów uwzględnia zmiany wprowadzone w tym zakresie. Po zmianach rozporządzenie nie wymienia już w sposób enumeratywny rodzajów faktur stanowiących podstawę zapisów w księdze, wskazując jedynie, że podstawę taką stanowią faktury VAT, a w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR oraz faktury VAT MP.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka