Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-17

Korekta deklaracji VAT-7 - wybrane zagadnienia

W jakich przypadkach można złożyć korektę deklaracji VAT-7? Kiedy prawo to ulega zawieszeniu? Czy osoba prawna przejmująca swoje oddziały ma prawo składać korekty deklaracji VAT złożonych przez te oddziały przed 1 maja ub. r.?

Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zawiera żadnych regulacji w zakresie korekt deklaracji za okres do 30 kwietnia 2004 r. Należy więc odwołać się do przepisów ogólnych zawartych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Stosownie do jej art. 81 skorygowanie deklaracji następuje w drodze deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W omawianym przypadku przyczyną może być np. otrzymanie lub wystawienie faktury korygującej powodującej podwyższenie lub odpowiednio obniżenie kwoty podatku należnego. W związku z tym, że przepisy o VAT nie stanowią inaczej, podatnicy mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli:
• w deklaracjach (m.in. VAT-7 i VAT-7K) wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek;
• w złożonej deklaracji VAT-7 i VAT-7K wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00