Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-02

Korekta faktury VAT - wybrane zagadnienia

Jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca? W jakim terminie należy rozliczyć podatek wynikający z korekty faktury?

Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
W praktyce gospodarczej stosunkowo częstym zjawiskiem jest korygowanie faktur VAT. Może to wynikać z wielu przyczyn, np. udzielenie rabatu, podwyższenie ceny, błędy rachunkowe na fakturze czy zwrot towarów dostawcy. Wraz z wejściem w życie przepisów o VAT z 2004 r. ustawodawca ujednolicił terminy, w jakich można wystawić korekty faktur. Niezależnie od tego, co jest przyczyną wystawienia faktury korygującej: rabat, podwyższenie ceny albo błędy na fakturze - termin na korektę wynosi 5 lat. Niniejsze opracowanie ma na celu wyjaśnienie wątpliwości podatników w zakresie korygowania faktur oraz ich ujęcia w rozliczeniach podatkowych w VAT.
Zwiększenie podatku należnego
Przypadek ten dotyczy sytuacji, gdy dostawca towaru (świadczący usługę) podwyższył cenę po wystawieniu faktury lub stwierdził pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zasady dotyczące wystawienia faktur korygujących są zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku..., (Dz.U. Nr 97, poz. 971, dalej również „rozporządzenie MF”).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00