comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-10
Uproszczone zasady wpłacania zaliczek w 2005 r.
Jak ustalić wysokość uproszczonej zaliczki? Czy trzeba składać deklarację przy opłacaniu zaliczek w formie uproszczonej? Jakie korzyści może przynieść wybór uproszczonej formy wpłacania zaliczek?
Marcin Banasik
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych nie mają zbyt wielu sposobów opłacania podatku; do wyboru pozostaje im podstawowy sposób opłacania zaliczek oraz tzw. sposób uproszczony. Od razu zaznaczmy, że nowelizacja z 18 listopada 2004 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wniosła żadnych zmian, jeżeli chodzi o uproszczone zasady wpłacania zaliczek. Początek roku jest natomiast najodpowiedniejszym momentem do przybliżenia uproszczonej formy wpłacania zaliczek, ponieważ termin do jej wyboru na dany rok upływa w dniu wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc roku podatkowego.
W podstawowej formie podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek (bez wezwania urzędu skarbowego) wpłacania zaliczek na podatek oraz składania deklaracji miesięcznych na formularzu CIT-2 (CIT-2A albo CIT-2B w przypadku podatkowych grup kapitałowych) według ustalonego wzoru.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie