Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-03

Zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi

Kiedy sąd może uznać np. umowę-zlecenie lub umowę o dzieło za umowę o pracę? Jakie są konsekwencje naruszenia zakazu zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi?

Jolanta Janus
Kodeks pracy zawiera zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Stanowi on ostrzeżenie dla pracodawców, aby nie stosowali umów cywilnoprawnych (np. umów-zleceń lub umów o dzieło), jeśli praca nadal jest świadczona w warunkach typowych dla stosunku pracy. Może to bowiem spowodować niekorzystne dla nich skutki finansowe.
Cechy stosunku pracy
Należy przypomnieć, że swoistą definicję stosunku pracy zawiera art. 22 § 1 k.p., w myśl którego przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Natomiast zgodnie z art. 22 § 1 k.p. nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1. A zatem, jeśli praca danej osoby jest wykonywana w warunkach typowych dla stosunku pracy, pracodawca nie może nawiązywać z tą osobą umowy cywilnoprawnej w miejsce stosunku pracy. Stanowi to istotne ograniczenie dla pracodawców co do swobody wyboru podstawy prawnej zatrudnienia danej osoby. Ponadto przepis ten ma również na celu ułatwienie pracownikom wykazania, że faktycznie byli oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00