Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Informacja ZUS IWA - zasady składania i wypełniania

Co ma wpływ na ustalenie obowiązku złożenia ZUS IWA za dany rok kalendarzowy? Jak długo płatnicy składek powinni przechowywać kopię ZUS IWA?

Składki
Tomasz Kwiatkowski
Sposób różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wprowadziła obowiązująca od 1 stycznia 2003 r. ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.). I tak, w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2006 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe różnicowana jest na poziomie grupy działalności, do której płatnik składek należy z uwagi na jego rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, określonej kodem PKD. Natomiast począwszy od 1 kwietnia 2006 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie określana przez ZUS dla każdego płatnika składek oddzielnie, na podstawie danych zawartych w przekazanej do Zakładu informacji ZUS IWA. 31 stycznia 2005 r. upływa termin przekazywania informacji ZUS IWA za rok 2004.
Płatnicy zobowiązani do złożenia ZUS IWA
Kwestię, kto i w jakim trybie zobowiązany jest przekazywać do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - oznaczoną symbolem ZUS IWA - określają przepisy wspomnianej na wstępie ustawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00