comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-15
VAT jako przychód i koszt uzyskania przychodu
Czy faktycznie VAT należny od usług i towarów przekazanych na cele reprezentacji jest kosztem uzyskania przychodu? Kiedy VAT naliczony jest przychodem? Czy podatek należny zwiększony decyzją organu podatkowego stanowi przychód?
Marcin Banasik
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych formułuje generalną zasadę, że należny podatek od towarów i usług nie jest przychodem (art. 12 ust. 4 pkt 9), natomiast podatek od towarów i usług zarówno naliczony, jak i należny nie jest kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 46).
VAT jako koszt
Od tej reguły są jednak wyjątki, gdy chodzi o zaliczenie VAT w koszty uzyskania przychodów. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a u.p.d.o.p. kosztem uzyskania przychodów może być podatek naliczony jeżeli:
• podatnik jest z uwagi na niewielkie obroty zwolniony od tego podatku lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług (sprzedaje towary i usługi zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług, ale przy zakupach związanych z tą działalnością został naliczony podatek od towarów i usług),
• podatnikowi zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług i jednocześnie naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego,
Warunkiem zaliczenia VAT do kosztów jest, aby poniesiony wydatek, przy którym naliczono VAT, stanowił koszt uzyskania przychodów, czyli wypełniał przesłanki art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka