comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-11
Opodatkowanie usług na majątku ruchomym podatnika
Jakie usługi należy zaliczyć do usług na ruchomym majątku podatnika? Jak są opodatkowane te usługi?
Adam Czekalski
prawnik w W. Ozimińska Kancelaria Prawna Spółka Komandytowa - Grupa HRC, uczestnik seminarium doktorskiego w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW
Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej spowodowało konieczność dostosowania polskich przepisów o VAT do unijnych rozwiązań. W związku z tym do polskiego systemu VAT wprowadzono m.in. nowe pojęcia usług na majątku ruchomym podatnika. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie nowych rozwiązań w tym zakresie w porównaniu z regulacjami odnoszącymi się do uszlachetniania.
Stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.
W ustawie o VAT z 1993 r. ustawodawca w ogóle nie wprowadził pojęcia usług na ruchomym majątku rzeczowym. Zgodnie z ówczesnymi przepisami wyróżniano usługi przerobu, naprawy, uszlachetniania i przetwarzania.
Usługi podobne do ww. można było podzielić na usługi świadczone w Polsce oraz te, które były traktowane jako eksport usług. Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 5 starej ustawy o VAT eksportem usług były usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie i przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostały wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych. Szczegółowe warunki i zasady zostały określone w rozporządzeniu wykonawczym MF do ustawy o VAT.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka