comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-01
Zbieg prawa do renty rodzinnej z prawem do świadczenia przedemerytalnego
Czym kierować się przy wyborze jednego z tych świadczeń? Kiedy następuje zawieszanie lub zmniejszanie świadczenia przedemerytalnego i renty rodzinnej?
Beata Dudziak
Nowe zasady przyznawania oraz wypłaty świadczeń przedemerytalnych przewidują, że w razie nabycia przez osobę uprawnioną do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego prawa do renty rodzinnej bądź uposażenia rodzinnego wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane. Oznacza to, że osoba uprawniona do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, która w okresie ich pobierania nabędzie prawo do renty rodzinnej, może wybrać, które świadczenia chce pobierać. W przypadku braku takiej decyzji ZUS będzie wypłacał jej świadczenie wyższe.
Podstawowe kryterium oceny przy wyborze korzystniejszego rozwiązania będzie stanowić wysokość świadczenia. Należy jednak pamiętać, że zarówno renta rodzinna, jak i zasiłek oraz świadczenie przedemerytalne ulegają zawieszeniu bądź zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodu z pracy zarobkowej. Odrębne są jednak progi zarobkowe oraz zasady zmniejszania wysokości tych świadczeń.
Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń oraz zasiłków przedemerytalnych
Od 1 sierpnia 2004 r. osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych mają prawo, nie tracąc uprawnień do świadczenia, do uzyskiwania dodatkowych zarobków, jeżeli:
• łączna kwota świadczenia i przychodu z pracy nie przekroczy miesięcznie dpuszczalnej kwoty przychodu, tj. 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji oraz
• przychód z pracy nie przekroczy granicznej kwoty przychodu, tj. 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka