comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach - zmiany w przepisach
Jakie zmiany wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy emerytalnej? Dla których świadczeniobiorców ustawodawca przewidział korzystne rozwiązania w waloryzacji emerytur i rent?
Jan Witkowski
Zasady waloryzacji emerytur i rent zmieniały się kilkakrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Bezpośrednio przed wejściem w życie ostatnich zmian waloryzacja miała charakter cenowo--płacowy i uzależniona była od poziomu inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń z poprzedniego roku kalendarzowego. Przewidziana była jedna waloryzacja w ciągu roku - od 1 marca, która polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru (w wysokości przysługującej w ostatnim dniu lutego) przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji nie mógł być niższy niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia również w ubiegłym roku. O ostatecznej wysokości wskaźnika waloryzacji decydowała Trójstronna Komisja do spraw Społeczno-Gospodarczych, która w ciągu 2 dni od dnia ogłoszenia przez Prezesa GUS wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym powinna była podjąć stosowną uchwałę. W razie braku porozumienia, jego określenia miała dokonywać Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Ustawodawca dopuszczał również możliwość dodatkowej waloryzacji świadczeń, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w czerwcu danego roku w stosunku do grudnia poprzedniego roku wynosił co najmniej 105 proc. Wówczas świadczenia miały być waloryzowane dodatkowo od 1 września w wyniku pomnożenia kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wspomniany wskaźnik. Kwota świadczenia wynikająca z wrześniowej podwyżki nie miała być uwzględniana w kwocie emerytury lub renty podlegającej waloryzacji w marcu następnego roku. Dodatkowa waloryzacja miała podlegać natomiast wliczeniu w poczet kolejnej, „zwykłej” waloryzacji.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka