Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Emerytura dla osoby uprawnionej do renty

Jak ZUS obliczy wysokość emerytury osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy? Co jest wymagane do wcześniejszej emerytury?

Ustawa emerytalna, czyli ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm.), zawiera kilka szczególnych przepisów regulujących ustalanie emerytury dla osoby, która wcześniej była uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Regulacje te dotyczą zarówno ustalania prawa do emerytury, jak i jej wysokości.
Prawo do renty a uprawnienia emerytalne
Przepisy ustawy emerytalnej przewidują kilka przypadków, w których - z uwagi na posiadanie ustalonej niezdolności do pracy - emerytura może być przyznana w wieku niższym niż wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Pierwszy z nich dotyczy pracowników, a więc osób, które ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Jeśli w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę osoby te mają ustaloną całkowitą niezdolność do pracy, to mogą przejść na emeryturę:
- kobieta - w wieku 55 lat, jeżeli udowodniła staż emerytalny wynoszący co najmniej 20 lat,
- mężczyzna - w wieku 60 lat, jeśli legitymuje się okresami składkowymi i nieskładkowymi przebytymi w wymiarze nie niższym niż 25 lat.
Warto w tym miejscu wskazać, że ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 121, poz. 1264) wprowadziła istotne zmiany do art. 29 ustawy emerytalnej, uzależniając m.in. prawo do tej emerytury od udowodnienia okresu co najmniej 6 miesięcy ubezpieczenia pracowniczego, przypadających w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym. Warunek ten nie jest wymagany od osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy, co oznacza, że osoby te w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia nie musiały przez 6 miesięcy pozostawać w ubezpieczeniu pracowniczym. Natomiast - oprócz ukończenia wskazanego wieku i udowodnienia wymaganego stażu, bezwzględnie wymaga się, aby ostatnim ubezpieczeniem społecznym, jakiemu podlegały te osoby - było ubezpieczenie pracownicze.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00