comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-23
Zadaniowy czas pracy a praca w godzinach nadliczbowych
Czy pracownikom zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?
Stosunek pracy
Anna Wolińska
radca prawny, asystent w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Dostosowanie przepisów z zakresu prawa pracy do wymogów ustawodawstwa Unii Europejskiej było celem zeszłorocznej nowelizacji kodeksu pracy. Jedną z bardziej istotnych korekt prawnych była zmiana regulacji dotyczących czasu pracy, w tym pracy w godzinach nadliczbowych. W ramach wspomnianej nowelizacji zmodyfikowano także dotychczasowe systemy czasu pracy, w tym zadaniowy czas pracy. Niniejszy artykuł jest próbą wyjaśnienia kontrowersji i niejasności, jakie powstały na tle regulacji dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych w zadaniowym systemie czasu pracy.
Istota zadaniowego czasu pracy
Charakterystyczną cechą zadaniowego systemu czasu pracy jest wykonywanie przez pracownika zadań bez bieżącej kontroli i nadzoru ze strony pracodawcy. To na pracowniku spoczywa obowiązek takiego zorganizowania sobie pracy, by powierzone mu obowiązki wykonał sumiennie i starannie (art. 100 § 1 k.p.). Pracownik samodzielnie ustala sobie początek i koniec pracy w danym dniu, przerwy w pracy itp. Jest on bowiem rozliczany z wykonanych zadań, a nie z liczby przepracowanych godzin.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka