Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-23

VAT w transporcie

Jak się określa miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego? Jak należy opodatkować wewnątrzwspólnotowy transport osób? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych? Jaką stawką VAT opodatkowane są usługi transportu towarów?

Adam Czekalski
prawnik w W. Ozimińska Kancelaria Prawna Spółka Komandytowa - Grupa HRC, uczestnik seminarium doktorskiego w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadziła szereg zmian w zakresie opodatkowania usług transportowych. Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz związana z tym konieczność dostosowania polskich przepisów do regulacji europejskich (zwłaszcza VI Dyrektywy) spowodowała wprowadzenie do polskiego systemu VAT wielu nowych pojęć i schematów opodatkowania.
Usługi transportowe w świetle ustawy o VAT są podzielone na dwa różne typy. Ustawodawca przewidział odrębne opodatkowania transportu osób oraz transportu towarów (ładunków). Dodatkowo należy zaznaczyć, że ustawodawca podzielił usługi transportu towarów na transport międzynarodowy (art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy) oraz wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów (art. 28 ustawy).
Nowa ustawa nie posługuje się pojęciem eksportu usług. W poprzednim stanie prawnym (art. 4 pkt 6 poprzedniej ustawy o VAT) za eksport usług uważano usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą RP. W związku z tym, przy braku dodatkowych warunków, każda usługa wykonywana przez polskiego podatnika VAT poza granicami Polski była traktowana jako eksport usług. Wprowadzenie podziału na usługi transportowe wykonywane w Unii Europejskiej oraz poza jej terytorium doprowadziło do skomplikowania systemu VAT oraz budzi wątpliwości w zakresie opodatkowania i stawek u polskich podatników.
Niniejsze opracowanie ma stanowić pomoc w zakresie właściwego rozliczenia VAT i ustalenia miejsca świadczenia usługi (w tym również miejsca - kraju - powstania obowiązku podatkowego) w ramach usług transportowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00