Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-23

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Kiedy ubezpieczony powinien poinformować płatnika składek o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Co płatnik składek powinien zrobić, gdy wystąpi nadpłata składek?

Piotr Kostrzewa
Obowiązek obliczania, rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za danego ubezpieczonego - zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.) - ciąży na płatniku składek. W pewnych szczególnych, określonych przepisami ustawy, przypadkach płatnik składek może być zwolniony z tego obowiązku. Do okoliczności, z których wystąpieniem powołana wyżej ustawa wiąże wygaśnięcie obowiązku rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy przekroczenie przez danego ubezpieczonego rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wysokość rocznej podstawy wymiaru składek
Artykuł 19 ust. 1 ustawy stanowi, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym (tj. suma podstaw wymiaru składek należnych za poszczególne miesiące danego roku) nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00