Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-16

Aspekty podatkowe związane z używaniem komputerów

Jakimi metodami można amortyzować komputer? Jak kwalifikować w koszty zakup części peryferyjnych?

Hieronim Piątek
Komputer obecnie stanowi podstawowe narzędzie pracy w każdej firmie. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych zespoły komputerowe zostały zakwalifikowane do grupy 4 podgrupy 49 rodzaju 491 jako maszyny i urządzenia do wprowadzania, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektronicznie określone jako komputery i minikomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość. Do rodzaju tego nie należy zaliczać:
- przemysłowych rejestratorów danych i aparatury liczącej przystosowanej wyłącznie do pracy w procesach technologicznych, pomiarowych i kontrolnych przemysłowych,
- specjalistycznych urządzeń i maszyn służących wyłącznie do programowego nauczania lub samoinstruktażu tzw. symulatorów; należy je zaliczać do grupy 8 „Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie”,
- urządzeń służących do badań technicznych ujętych w rodzaju 664,
- komputerów sterujących procesem produkcyjnym samodzielnej maszyny, agregatu, linii obróbczej itp., stanowiących integralną część maszyny.
Przykład
Podatnik zakupił obrabiarkę cyfrową z dużym procesorem komputerowym sterującym pracami tej maszyny. Obrabiarka wraz z procesorem zostanie zaliczona do grupy 417 - obrabiarki kombinowane, jednostki obróbcze, obrabiarki zespołowe, automatyczne linie obróbcze oraz obrabiarki specjalizowane.
Amortyzacja zespołów komputerowych
Podstawową metodą amortyzacji jest metoda liniowa, której dokonujemy za pomocą stawki określonej w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. W przypadku zespołów komputerowych możliwe jest jednak stosowanie innych metod amortyzacji, które wypadają korzystniej w stosunku do metody liniowej. W przypadku każdej z metod podstawą amortyzacji jest wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00