Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-02

Pracownicze programy emerytalne

Jakie są warunki utworzenia pracowniczego programu emerytalnego? Czy pracodawca może zlikwidować utworzony przez siebie pracowniczy program emerytalny?

III filar
Mirosław Szot
Zasady tworzenia i działania pracowniczych programów emerytalnych, warunki, które powinny spełniać podmioty realizujące programy, oraz warunki uczestnictwa w tych programach zostały określone w nowej ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1207). Tym samym straciła moc poprzednia ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 60, poz. 623 z późn.zm.).
Nowa ustawa wprowadziła kilka rozwiązań mających na celu zmniejszenie kosztów prowadzenia i uproszczenia reguł funkcjonowania pracowniczych programów emerytalnych, a tym samym zachęcenie pracodawców do ich zakładania. Do ważniejszych nowości z pewnością można zaliczyć możliwość jednostronnego, czasowego zawieszania opłacania składek podstawowych oraz możliwość likwidacji programu.
Tworzenie i likwidacja PPE
Pracowniczy program emerytalny tworzy się w celu gromadzenia środków uczestnika przeznaczonych do wypłaty. Programy mogą być prowadzone w formie: funduszu emerytalnego albo umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego, albo umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00