Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-02

Opcje walutowe

Co to są opcje walutowe? W jaki sposób mogą ograniczyć ryzyko kursowe w przedsiębiorstwie? Jakie inne rodzaje opcji można wyróżnić? W jaki sposób wyceniać opcje? Czy wydatki na zakup opcji stanowią koszt podatkowy?

Ewa Żuk
Na początek przybliżymy pojęcie opcji i ich rodzaje. Opcja jest to pochodny instrument finansowy, który przyznaje jego właścicielowi prawo do zakupu lub sprzedaży innego instrumentu finansowego, w szczególności papieru wartościowego. Pierwotny instrument finansowy jest nazwany instrumentem bazowym. W kontrakcie opcyjnym uczestniczą dwie strony: nabywca opcji oraz wystawca opcji. Opcje zawierane są na okresy kilkumiesięczne, regułą są opcje trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne.
Podział opcji
Występują opcje zakupu i opcje sprzedaży. Opcja kupna daje jej nabywcy prawo kupna instrumentu bazowego (podstawowego) po z góry określonej cenie w ustalonym terminie.
W razie niekorzystnej ceny opcji w stosunku do ceny instrumentu bazowego posiadacz opcji nie musi z tego prawa skorzystać, a opcja wówczas wygasa. W przeciwieństwie do innych instrumentów finansowych opcja jest jednostronnie zobowiązującym instrumentem pochodnym, gdyż zobowiązanym jest tylko wystawca opcji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00