comment
Porada
Data publikacji: 2004-07-26
Nowy VAT w pytaniach i odpowiedziach
Od trzech miesięcy obowiązują nowe przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od towarów i usług: ustawa o VAT z 11 marca 2004 r. i wiele wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Wydanie nowych przepisów zostało spowodowane koniecznością dostosowania polskiego prawa do porządku prawnego Wspólnoty Europejskiej (chodzi przede wszystkim o regulacje zawarte w VI Dyrektywie Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku - 77/388/EWG).
Mariusz Każuch
Małgorzata Militz
Tomasz Siennicki
Nowe regulacje wprowadzają wiele nieznanych wcześniej pojęć i instytucji. Przede wszystkim chodzi tu o regulacje związane z handlem wewnątrzwspólnotowym. Mamy więc w nowych przepisach wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), i, co się z tym wiąże, określenie dla tych czynności miejsca świadczenia, momentu powstania obowiązku podatkowego, stawek podatku czy podstawy opodatkowania.
W nowych przepisach mamy także regulacje odnoszące się m.in. do zgłoszenia rejestracyjnego VAT UE i do informacji podsumowujących dla WNT i WDT, a także do nowych procedur szczególnych, takich jak np. wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne. Zmiany zostały wprowadzone także w zakresie obrotu krajowego - np. zmiana stawek VAT, objęcie opodatkowaniem dostawy gruntów, wprowadzenie procedur szczególnych m.in. dla biur podróży czy w przypadku dostawy dzieł sztuki.
Nowe regulacje sprawiają podatnikom wiele trudności. Kłopoty z prawidłowym ich stosowaniem mają także Czytelnicy „Prawa Przedsiębiorcy”, o czym świadczą liczne pytania kierowane do redakcji, a także ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się organizowane przez nas dyżury telefoniczne z zakresu VAT.
W tym numerze „PP” znajdą Państwo odpowiedzi na pytania przesyłane do redakcji, a także zadawane podczas tych dyżurów. Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie ułatwi rozstrzyganie problemów odnoszących się do podatku od towarów i usług, z którymi Czytelnicy „PP” spotykają się na co dzień w prowadzonej działalności gospodarczej, i pomoże w podejmowaniu prawidłowych decyzji podatkowych.
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka