Data publikacji: 14.06.2004
Opodatkowanie dochodów osiąganych na Giełdzie Papierów Wartościowych
Jakie są zasady opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych? Jakie należy złożyć informacje i zeznania podatkowe? Które dochody uznaje się za uzyskane na terytorium Polski?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Od 1 stycznia 2004 r. zmieniły się zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia przez osoby fizyczne papierów wartościowych. Do końca 2003 r. przepisy ustawy o p.d.o.f. przewidywały, że zwolnione od podatku dochodowego są te dochody, które pochodziły z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jeżeli:
• papiery wartościowe zostały dopuszczone do publicznego obrotu,
• podatnik nabył papiery wartościowe na podstawie publicznej oferty, na Giełdzie Papierów Wartościowych lub w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.
Zwolnienie podatkowe nie miało jednak zastosowania, jeżeli sprzedaż takich papierów wartościowych była przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Papierami wartościowymi są: akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, a także inne papiery wartościowe, które zostały wyemitowane na podstawie odpowiednich przepisów prawnych obowiązujących w Polsce lub w innym państwie.