Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-06-07

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Jak zakwalifikować przychody otrzymane przez wspólnika w wyniku umorzenia jego udziału w spółce z o.o.? W jaki sposób skutki umorzenia udziału zależą od przedmiotu wkładu? Jakie są zasady zapłaty podatku?

Dariusz Strzelec
doktorant w Katedrze Prawa Finansowego UŁ, konsultant w Departamencie Prawa Podatkowego Kancelarii Adwokackiej „Brzezińska, Mariański, Narolski” s.c. w Łodzi
Powszechnie przyjmuje się, iż umorzenie udziałów może mieć różne przyczyny i spełniać różne funkcje. Może to być instrument alternatywny wobec instytucji zbycia udziałów, pozwalający wspólnikowi na wystąpienie ze spółki, może on być wykorzystywany w celu wykluczenia wspólnika ze spółki oraz może umożliwiać wystąpienie wspólnika bez potrzeby zbywania udziałów - przy jednoczesnym zapobieżeniu niepożądanym zmianom składu osobowego spółki. Do częstych przypadków należy także umorzenie udziałów z powodu amortyzacji części majątku spółki.
Umorzenie udziału, najprościej ujmując, z jednej strony polega na unicestwieniu praw członkowskich wspólnika, wyrażającym się w tym, że traci on dotychczasowy status, jaki posiadał w spółce, a co za tym idzie - określone uprawnienia, oraz zwolniony zostaje z obowiązków, z drugiej natomiast oznacza - co do zasady - wypłacenie wspólnikowi kwoty przypadającej na ten udział tytułem wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00