comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-07
VAT w budownictwie
Jak są opodatkowane materiały i usługi budowlane? Czy podwyżka stawki VAT na te materiały spowoduje wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym? Kiedy dostawa gruntów podlega opodatkowaniu VAT?
Elżbieta Makowska
Dotychczasowe preferencje dla branży budowlanej stopniowo zanikają. Dotyczy to zarówno stopniowej likwidacji ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i wycofywania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług. Od 1 maja br. zamiast 7-proc. stawki VAT na materiały budowlane obowiązuje stawka 22 proc. Tą samą stawką opodatkowana jest dostawa gruntu. Preferencyjne opodatkowanie sprzedaży mieszkań i świadczenia robót budowlanych i remontowych, według stawki 7 proc., ma zostać utrzymane do końca 2007 r. Prawdopodobnie wspólnotowe wymogi co do opodatkowania budownictwa zostaną złagodzone. Na razie jednak mamy do czynienia z podwyżką opodatkowania w branży budowlanej.
Od samego początku obowiązywania przepisów o VAT dla branży budowlanej miały zastosowanie preferencyjne stawki. Przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym gwarantowały preferencyjne opodatkowanie sprzedaży materiałów budowlanych, robót budowlano-montażowych i remontów stawką 7 proc., a także obiektów budownictwa mieszkalnego (początkowo stawka 0 proc., a później 7 proc.). Preferencje te miały początkowo obowiązywać tylko do końca 1994 r. Jednak ten stan wielokrotnie był przedłużany na podstawie przepisów ustawy, ostatecznie aż do końca ubiegłego roku. Od 1 stycznia br. do końca kwietnia br. stawka 7 proc. miała również zastosowanie do opodatkowania usług budowlanych i gotowych mieszkań, na podstawie § 66 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Nowa ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadza w branży budowlanej odmienne od dotychczasowych uregulowania oraz w niektórych przypadkach zastosowanie podstawowej stawki opodatkowania w wysokości 22 proc.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie