Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-17

Nowe zasady zwrotu VAT

Jakie są obecnie zasady zwrotu nadwyżki VAT na rachunek bankowy podatnika? W jakich przypadkach jest możliwy zwrot bezpośredni? Czy podatnik może żądać zwrotu w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu?

Anna Kieszkowska
Nowa ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadza odmienne od poprzednio obowiązujących zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w danym okresie rozliczeniowym, na rachunek bankowy podatnika. Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy. Przepis dopuszcza, aby podatnik, w zależności od swej woli, wykazał kwotę nadwyżki do zwrotu lub do przeniesienia na następne okresy.
Ponadto utrzymano zasadę, że zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie (tak jak poprzednio) 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Wydawać by się mogło, że w myśl przytoczonej regulacji, każda kwota nadwyżki będzie mogła zostać zwrócona na konto podatnika, nawet jeżeli prowadzi on wyłącznie sprzedaż opodatkowaną stawką podstawową 22 proc. i w danym okresie rozliczeniowym nie zakupił środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00