comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-17
Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych - skutki podatkowe
Czy przepisy ustawy stosuje się w przypadku transakcji z podmiotami zagranicznymi? Jakie są skutki niedochodzenia odsetek przez wierzyciela mimo uprawnień wynikających z ustawy?
Dariusz Strzelec
doktorant w Katedrze Prawa Finansowego UŁ, konsultant w Departamencie Prawa Podatkowego Kancelarii Adwokackiej „Brzezińska, Mariański, Narolski” s.c. w Łodzi
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. Nr 139, poz. 1323 z późn.zm.). Unormowania tego aktu prawnego w założeniu miały przeciwdziałać powstawaniu zatorów płatniczych, mogą one jednak budzić pewne wątpliwości, które swoją kontynuację znajdować będą na gruncie prawa podatkowego.
Regulacje ustawy o terminach płatności w transakcjach handlowych
Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych uchyliła poprzednio obowiązującą w tej materii ustawę z 6 września 2001 r. o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym (Dz.U. Nr 129, poz. 1443). Do zasadniczych wprowadzonych nią zmian należy objęcie jej przepisami wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz zmiana zasad dotyczących sposobu naliczania odsetek w transakcjach handlowych.
Transakcją handlową w rozumieniu ustawy jest umowa, której przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli strony tej umowy zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową.
Nie wnikając w analizę poszczególnych kategorii podmiotów wskazanych w sposób pozytywny oraz w sposób negatywny w art. 3 i 4 ustawy należy zwrócić uwagę na zagadnienia, jakie mogą pojawić się w związku z transakcjami dokonywanymi z podmiotami zagranicznymi.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka