Data publikacji: 10.05.2004
Czynne rozliczenia międzyokresowe
W jakich przypadkach należy dokonywać czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów? Jak wyglądają księgowania tego rodzaju operacji?
Piotr Rybicki
dyrektor finansowy w firmie Myśliwiec ZAP-Petro Sp. z o.o.
Zgodnie z zasadą współmierności jednostka zobowiązana jest do rozliczania w czasie istotnych kosztów dotyczących kilku okresów sprawozdawczych. Niezaliczone do kosztów danego okresu wydatki prezentowane są jako rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Zasada współmierności
Zasada współmierności została zdefiniowana w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z jej zapisami „dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione”. W praktyce księgowej miejscem, gdzie ujmowane są koszty dotyczące innych okresów sprawozdawczych, są konta zespołu „6” - najczęściej konto „640” - „Czynne rozliczenia międzyokresowe”. Poniesione wydatki ujmowane są na tym koncie do czasu odniesienia ich na wynik finansowy.