comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-15
Leasing operacyjny - sposoby rozporządzania przedmiotem po zakończeniu umowy
Jakie korzystne dla stron umowy leasingu regulacje podatkowe przewidział ustawodawca w przypadku przeniesienia własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu podstawowego okresu umowy? Jakie są zasady ustalania przychodu i kosztu, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesie na osobę trzecią przedmiot umowy?
Maria Majewska
Podział na leasing finansowy i operacyjny funkcjonuje nadal w praktyce, mimo że nie wynika to z przepisów prawa. Podatkowe skutki leasingu zwanego operacyjnym określa art. 17b-17e ustawy o p.d.o.p.
Warunki umowy leasingu
Umowa leasingu operacyjnego powinna spełniać następujące warunki:
• musi zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji w przypadku amortyzacji rzeczy ruchomych albo wartości niematerialnych i prawnych, albo na okres co najmniej 10 lat, jeżeli przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości.
Pojęcie „normatywny okres amortyzacji” oznacza w przypadku środków trwałych okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych zawartym w załączniku do ustawy o p.d.o.p., zrównają się z wartością początkową środków trwałych. W stosunku na przykład do samochodów (z wyjątkiem specjalnych o napędzie elektrycznym) okres ten wynosi pięć lat, oznacza to, że 40 proc. tego okresu będzie stanowić 2 lata. W przypadku wartości niematerialnych i prawnych okres ten został określony wprost w art. 16m ustawy o p.d.o.p. i jest uzależniony od rodzaju wartości niematerialnej i prawnej;
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie