Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-01

Kiedy nieodliczony VAT jest kosztem?

Czy w przypadku nieodliczenia VAT na skutek błędu podatnika może on zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu?

Edward Jankowski
Izba Skarbowa w Warszawie
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
Zasady zaliczania nieodliczonego VAT do kosztów uzyskania przychodów są takie same w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 16 ust. l pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (także art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, z wyjątkiem dwóch sytuacji. VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów, gdy:
1) podatnik jest zwolniony z podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT,
2) podatnikowi, zgodnie z przepisami o VAT, nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług (jeśli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego).
Jeśli chodzi o sytuację wymienioną w pierwszym punkcie, to nie budzi ona wątpliwości. Podatnik zwolniony podmiotowo od VAT (np. z uwagi na niewielkie obroty), jak również ten, który będąc płatnikiem VAT dokonał zakupów na potrzeby swojej działalności przedmiotowo zwolnionej z VAT lub zwolnionej w części, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu. Tym samym brak możliwości obniżenia VAT uzasadnia możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu naliczonego VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00