comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-08
Działalność socjalna a koszty uzyskania przychodu
Jakie cechy powinna mieć działalność socjalna? W jaki sposób wydatki na tę działalność można zaliczyć do kosztów podatkowych?
Mirosław Dawidziuk
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Dlatego wszelkie koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów są zaliczane do kosztów podatkowych (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy).
Do tych kosztów, co do zasady, zalicza się również ponoszone przez pracodawcę wydatki na rzecz pracowników, nawet jeżeli obowiązek ich ponoszenia nie wynika z innych aktów prawnych (zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z zatrudnieniem pracownika). Wynika to z faktu, że wydatki realizowane w obszarze zatrudnienia przyczyniają się do powstania lub zwiększenia przychodów, które są uzyskiwane przez odpowiednio umotywowanych pracowników. Jeżeli wydatki ponoszone przez podatnika na rzecz pracowników są uregulowane w art. 16 ust. 1 ustawy, wówczas sposób ich rozliczenia podatkowego powinien być dokonywany w oparciu o te przepisy.
Do wydatków ponoszonych pośrednio na rzecz pracowników należą m.in.:
1) świadczenia socjalne,
2) zakup bonów towarowych oraz paczek świątecznych,
3) koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych,
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu