Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-01

Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę z kobietą w ciąży

Czy na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownicą w ciąży zawsze wymagana jest zgoda związku zawodowego? Jakie są skutki naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę z kobietą w ciąży?

Grzegorz Rosiński
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ograniczenia te nie mają zastosowania do pracownicy w okresie próbnym, nieprzekraczającym jednego miesiąca.
W myśl więc art. 177 § 1 k.p. pracodawca, co do zasady, nie może w okresie ciąży pracownicy rozwiązać z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakaz ten bez wyjątków dotyczy przypadków rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z przyczyn nie zawinionych przez pracownicę (art. 53 k.p.). Natomiast dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zawinionych przez pracownicę (art. 52 k.p.). Ustawodawca uznał więc, że w tym przypadku należy dać pierwszeństwo ochronie interesów pracodawcy przed interesami pracownicy będącej w ciąży, choć zarazem uzależnił możliwość rozwiązania umowy od zgody związków zawodowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00