Data publikacji: 06.10.2003
Zawiniona utrata uprawnień zawodowych a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Czy utrata przez pracownika uprawnień zawodowych może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia? Co można uznać za utratę uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku?
Sebastian Pióro
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
W odniesieniu do niektórych zawodów potwierdzeniem posiadania kwalifikacji wymaganych do podjęcia pracy na określonym stanowisku są uprawnienia zawodowe wydawane przez właściwe organy państwowe lub korporacje w trybie określonym szczególnymi przepisami. Uprawnienia zawodowe mogą być przyznawane na czas określony lub nieokreślony. Utrata każdego rodzaju uprawnień zawodowych może nastąpić w drodze decyzji administracyjnej, wyroku sądu.
Uprawnienia zawodowe
Powierzenie wykonywania pracy na niektórych stanowiskach pracy wymaga uprzedniego sprawdzenia, czy kandydat na pracownika posiada wymagane kwalifikacje potwierdzone ważnymi uprawnieniami zawodowymi wydanymi przez właściwy organ, korporację. Uprawnienia zawodowe uzyskuje się po odbyciu szkolenia zawodowego (zwykle w wąskiej specjalności) odbytego według programu ściśle określonego dla danego zawodu lub specjalności obejmującego szkolenie teoretyczne i praktyczne, zakończonego egzaminem sprawdzającym.
Organami upoważnionymi do stwierdzania posiadania kwalifikacji zawodowych oraz wydawania stosownych dokumentów są w szczególności:
• starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, a w uzasadnionych przypadkach - właściwy ze względu na miejsce czasowego pobytu osoby ubiegającej się albo inny organ, np. burmistrz działający na zasadzie porozumienia, którego stroną jest starosta - w zakresie wydawania dokumentów (do kierowania tramwajem; prawo jazdy odpowiedniej kategorii) stwierdzających pozwolenie lub uprawnienie do kierowania pojazdami (art. 97 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn.zm.),