comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-01
Należności z tytułu podróży służbowych na rzecz członków organów osób prawnych
Jakie są warunki zwolnienia od podatku diet i innych należności otrzymywanych przez niebędących pracownikami członków organów osób prawnych w związku z odbyciem krajowej podróży służbowej?
dr Mieczysław Staniszewski
zastępca naczelnika urzędu skarbowego
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo iż była już wielokrotnie zmieniana, przez cały okres obowiązywania przewiduje liczne zwolnienia przedmiotowe. Katalog takich zwolnień zawarty jest w art. 21 ustawy. Ma to istotny wpływ na wysokość obciążeń podatkowych tych grup podatników, których zwolnienie dotyczy, ponieważ dochody wymienione w tym przepisie nie podlegają opodatkowaniu, mimo iż dotyczą zdarzeń, z którymi, co do zasady, łączy się powstanie obowiązku podatkowego.
Zakres zwolnienia świadczeń z tytułu podróży służbowej
Ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 141, poz. 1182) ograniczono zwolnienie w zakresie diet i innych należności za czas podróży służbowej. W art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o p.d.o.f. zastrzeżono (dodając po wyrazach „podróży służbowej” wyraz „pracownika”), że zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych diet i innych należności za czas podróży służbowej (do wysokości określonej w odrębnych przepisach) dotyczy wyłącznie pracowników. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r. interpretowany był bowiem w ten sposób, że wyłączał spod opodatkowania diety i inne należności za czas podróży wypłacane nie tylko pracownikom, ale również Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo iż była już wielokrotnie zmieniana, przez cały okres obowiązywania przewiduje liczne zwolnienia przedmiotowe. Katalog takich zwolnień zawarty jest w art. 21 ustawy. Ma to istotny wpływ na wysokość obciążeń podatkowych tych grup podatników, których zwolnienie dotyczy, ponieważ dochody wymienione w tym przepisie nie podlegają opodatkowaniu, mimo iż dotyczą zdarzeń, z którymi, co do zasady, łączy się powstanie obowiązku podatkowego.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka