Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności

Kto orzeka o stopniu niepełnosprawności? Jak przebiega postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności?

Beata Dudziak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
W myśl przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 z późn.zm.) osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz orzeczenia o niezdolności do pracy mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań przewidzianych ustawą dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów. Od orzeczenia wydanego na podstawie powyższego wniosku nie przysługuje odwołanie.
Pierwszą instancję w postępowaniu w sprawie orzekania o niepełnosprawności stanowią powiatowe zespoły orzekające o stopniu niepełnosprawności, które są powoływane i odwoływane przez starostów w ramach zadań z zakresu administracji rządowej, przy czym powołanie takiego zespołu wymaga uzyskania uprzedniej zgody wojewody.
Wojewoda po zasięgnięciu opinii starostów ustala obszar działania powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, który może obejmować swoim zasięgiem więcej niż jeden powiat, oraz siedziby wyjazdowych składów orzekających w powiatach, w których nie powołano zespołu. Przez pojęcie „starosta” należy w tym przypadku rozumieć także prezydenta miasta na prawach powiatu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00