comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-08-11
Polikwidacyjna sprzedaż składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Co należy uznać za składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej? Jakie są konsekwencje polikwidacyjnej sprzedaży składników tego majątku u osób opodatkowanych na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej?
Marta Małecka
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Analiza przepisów regulujących opodatkowanie osób fizycznych prowadzi do wniosku, że likwidacja działalności gospodarczej, rozumiana jako wygaszenie źródła przychodów, nie oznacza dla podatnika wyłącznie obowiązku wykonania jednorazowych czynności, takich jak złożenie zawiadomienia o likwidacji, sporządzenie remanentu i dokonanie jego wyceny. Czasami likwidacja jest procesem długotrwałym, rozciągniętym w czasie, zwłaszcza jeśli po zaprzestaniu prowadzenia przedsiębiorstwa podatnikowi pozostają składniki majątku wykorzystywane w tej działalności.
W razie likwidacji działalności gospodarczej podatnicy zobowiązani są sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zasady sporządzania i wyceny spisu z natury określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dla opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zasady te reguluje art. 20 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Książka