Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Wysokość renty rodzinnej

Kto w świetle ostatnich zmian w przepisach może składać wniosek o ponowne ustalenie wysokości renty? W jaki sposób dzieli się kwotę renty w przypadku wielu uprawnionych?

Beata Dudziak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Realizacja zasady jednej łącznej renty rodzinnej ma na celu równe traktowanie wszystkich uprawnionych, co uzasadnia jej podział na równe części między osoby, którym ustalono prawo do renty rodzinnej. Wysokość renty rodzinnej określona jest w sposób procentowy w stosunku do świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu i uzależniona jest od liczby osób do niej uprawnionych:
1) dla jednej osoby uprawnionej - 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
2) dla dwóch osób uprawnionych - 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
3) dla trzech lub więcej osób uprawnionych - 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Przykład
Jan W. zmarł w marcu 2001 r. i pozostawił po sobie trójkę dzieci - dwoje z pierwszego małżeństwa oraz trzecie - 7-letnie - pochodzące z ostatniego jego związku. Pierwsza dwójka w dniu śmierci ojca miała ukończone odpowiednio 20 i 13 lat. Najstarsze dziecko nie kontynuuje nauki, pozostałe zaś uczęszczają do szkół. W kwietniu 2001 r. do oddziału ZUS wpłynął wniosek o rentę rodzinną dla dwójki dzieci z pierwszego małżeństwa oraz odrębny wniosek o przyznanie renty rodzinnej dla najmłodszego z dzieci zmarłego. Organ rentowy przyznał prawo do renty jedynie dwójce małoletnich dzieci. Najstarszemu z dzieci odmówiono tego prawa w związku z brakiem kontynuacji nauki w szkole. Stosownie do przepisów ustawy emerytalnej przyznana po zmarłym renta rodzinna w wysokości 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, ulega podziałowi na równe części między dwójkę uprawnionych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00