comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-06-30
Problemy z VAT w 10. roku jego obowiązywania
Rejestracja VAT, ewidencje i deklaracje VAT-7
Podatnik VAT jest obowiązany przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne.
Urząd potwierdza dokonanie zgłoszenia w zakresie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego na druku VAT-5, a ponadto nadaje podatnikowi NIP, na podstawie odrębnie złożonego zgłoszenia identyfikacyjnego, zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Jeśli w przepisach podatkowych mowa jest o zgłoszeniu identyfikacyjnym, rozumie się przez to zgłoszenie NIP składane przez podatników na zasadach i w trybie określonym w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jeżeli natomiast mowa jest o zgłoszeniu rejestracyjnym, rozumie się przez to zgłoszenie składane przez podatników podatku od towarów i usług, na zasadach i w trybie określonym w ustawie o VAT.
Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R podatnik podatku od towarów i usług składa do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Jeżeli jednak czynności opodatkowane podatnik wykonuje na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych, zgłoszenie rejestracyjne składa w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na swoją siedzibę. Jeżeli podatnik nie ma siedziby, a wykonuje czynności na terenie kilku urzędów skarbowych, zgłoszenie rejestracyjne składa w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania. W innych przypadkach zgłoszenie rejestracyjne powinno być złożone w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.
Podatnik, który złożył zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R) we właściwym urzędzie skarbowym, już z dniem złożenia tego zgłoszenia może wystawiać faktury VAT oraz dokonywać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a także żądać zwrotu różnicy podatku (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na swój rachunek bankowy.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right