Data publikacji: 19.05.2003
Umowa ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej
W jakich sytuacjach można zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz innej osoby (ubezpieczonego)? Kto jest upoważniony do realizacji praw wynikających z tej umowy?
Rafał Klepuszewski
prawo.autorzy@infor.pl
Stronami każdej umowy ubezpieczenia są ubezpieczający, a więc osoba zawierająca umowę danego rodzaju i zobowiązująca się do opłacania składki ubezpieczeniowej, oraz zakład ubezpieczeń udzielający ochrony. Może zdarzyć się jednak, że w umowie takiej pojawią się inni uczestnicy, niebędący jej stronami.
Zgodnie z art. 808 § 1 k.c. umowę ubezpieczenia można zawrzeć także na rzecz osoby trzeciej. W takim przypadku podmiotem występującym oprócz ubezpieczyciela w stosunku ubezpieczeniowym są: osoba będąca bezpośrednim kontrahentem zakładu ubezpieczeniowego, tj. ubezpieczający, oraz osoba uprawniona do otrzymania odszkodowania, a więc ubezpieczony.
Przykład
Zakład pracy jako formę gratyfikacji dla swoich pracowników wykupił na ich rzecz umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. To pracodawca, jako podmiot zawiązujący z ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia, będzie występował w roli ubezpieczającego. Pracownicy natomiast będą ubezpieczonymi, czyli tymi uczestnikami zobowiązania, których interesy mają być chronione.