comment
Porada
Data publikacji: 2003-05-05
Koszty w podatkach dochodowych
Koszty działalności w domu
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Eksploatacja budynku
Jestem adwokatem i prowadzę kancelarię adwokacką. Kancelaria mieści się na piętrze domu, którego jestem właścicielem. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatki związane z eksploatacją budynku, takie jak np. wywóz śmieci, opłaty za wodę, prąd?
Wydatki związane z prowadzeniem kancelarii adwokackiej w domu stanowiącym własność podatnika są bez wątpienia kosztem uzyskania przychodu. W art. 23 ustawy nie wyłączono z kosztów wydatków, o których mowa w pytaniu. Do wydatków tych muszą być zatem stosowane ogólne zasady związane z kwalifikowaniem wydatków do kosztów uzyskania przychodu. O ich zarachowaniu w ciężar kosztów zadecyduje zatem istnienie związku przyczynowego między przychodem (chociażby potencjalnym) a tymi kosztami. Do takich kosztów należą bez wątpienia wszelkiego rodzaju opłaty (tj. za energię elektryczną, gaz, wodę, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci, telefon itp.), wydatki związane z ubezpieczeniem lokalu czy utrzymaniem czystości. Wiadomo jednak, że tego rodzaju wydatki odnoszą się do całego budynku.
W omawianym przypadku do kosztów uzyskania przychodu należałoby zaliczyć taką część wydatków, która pozostaje w takim stosunku do całości wydatków, w jakim powierzchnia kancelarii prawniczej pozostaje do ogólnej powierzchni użytkowej domu. W identyczny sposób powinny być rozliczane wydatki na ogrzewanie budynku oraz pozostałe opłaty związane z eksploatacją budynku, tj. opłata za wodę, ubezpieczenie domu, opłata za energię elektryczną itp. Podatnik może jednak wprowadzić inny sposób ustalania tych opłat (np. opłaty za energię elektryczną).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka