comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-10
Ubezpieczenie OC dla doradców podatkowych
Jakie działania doradców podatkowych objęte są ochroną ubezpieczeniową? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej?
dr Tomasz Bernat
Katedra Mikroekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego, broker ubezpieczeniowy
prawo.autorzy@infor.pl
Wszystkie osoby wykonujące zawód doradcy podatkowego zobowiązane są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone swoim klientom. Wymóg ten wynika z przepisów ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86 z późn.zm.). Obowiązek taki ciąży na doradcach podatkowych wykonujących zawód we własnym imieniu i na własny rachunek, działających w formie spółek niemających osobowości prawnej, oraz na podmiotach zatrudniających doradców podatkowych. Produkty odpowiedzialności cywilnej doradców podatkowych posiadają w swojej ofercie prawie wszystkie działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe.
Przykład
Firma Gamma Sp. z o.o. produkująca naczynia z tworzyw sztucznych rozszerzając swoją działalność postanowiła nabyć licencję na wykorzystanie nowej technologii produkcji, która w zamierzeniu miała pozwolić na zwiększenie wydajności, polepszenie jakości oraz na wytwarzanie nowych rodzajów produktów. W związku z powyższym zarząd firmy nabył od partnera zagranicznego technologię (w tym know- -how) uiszczając zaliczkę w kwocie 50 000 euro. Pozostała część zapłaty 150 000 euro miała zostać pokryta w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy nabycia praw licencyjnych. Ze względu na skomplikowanie podatkowe transakcji, firma Gamma skorzystała z usług doradcy podatkowego, który określił, iż w momencie zapłaty zaliczki za licencję, nabywca nie musi płacić podatku VAT. Jak się jednak okazało podczas kontroli urzędu skarbowego, zaliczka taka podlegała podatkowi VAT w chwili dokonania jej zapłaty. Urzędnicy skarbowi nałożyli na firmę Gamma grzywnę za niewykonanie czynności podatkowych. W tej sytuacji zarząd firmy zwrócił się do swojego doradcy podatkowego o pokrycie wysokości kary z jego środków. Doradca korzystając z posiadanej polisy wyrównał poniesione szkody.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right