Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Kasy fiskalne - zmiany w 2003 r.

Co się zmieniło od 1 stycznia 2003 r. w zakresie ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących? Których czynności nie trzeba ewidencjonować i jak skorzystać z ulgi z tytułu zakupu kas?

Jerzy Promyk
prawo.autorzy@infor.pl
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i teraz - 1 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (dalej - rozporządzenie). Jednocześnie utraciło moc rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących z 20 grudnia 2001 r. (Dz.U. Nr 151, poz. 1711 z późn.zm.), które obowiązywało w 2002 r.
Nowe rozporządzenie, podobnie jak poprzednie, określa szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących oraz zwolnienia niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Określa także terminy oraz tryb rozpoczęcia ewidencjonowania przez podatników uprzednio zwolnionych z tego obowiązku, a także zdarzenia i zasady zwrotu ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących.
Kto ma obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas?
Przypomnijmy, że art. 29 ust. 1 ustawy o VAT nakłada na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek ten dotyczy - co do zasady - wszystkich podatników VAT sprzedających towary i świadczących usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wprowadza od tej zasady wiele odstępstw, które przybierają postać zwolnień. Podobnie jak we wcześniejszych rozporządzeniach, także i w nowym można je podzielić na dwie kategorie: zwolnienia przedmiotowe oraz zwolnienia podmiotowe. W nowym rozporządzeniu zostały one odmiennie usystematyzowane. Zmianie uległ m.in. układ zwolnień podmiotowych. Również redakcja znacznej części przepisów dotyczących zwolnień została zmieniona, w szczególności nowy kształt zyskał załącznik do rozporządzenia zawierający wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00