Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-11

Zmiany w ustawie wypadkowej

Dla kogo nowe świadczenia?

Nowa ustawa wypadkowa zmienia system ustalania wysokości jednorazowego odszkodowania. W okresie od 1 kwietnia 2003 r. do 31 marca 2004 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jednorazowe odszkodowanie będzie wynosiło 16 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Małgorzata Kowalska, prawo.autorzy@infor.pl
Ustawa wypadkowa nie objęła wypadków w drodze do pracy lub z pracy zaistniałych po 31 grudnia 2002 r. Świadczenia z tytułu tych wypadków włączone zostały do ubezpieczenia rentowego i chorobowego.
Osoba, której niezdolność do pracy zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym po 31 grudnia 2002 r. uzyska prawo do renty na podstawie ustawy emerytalnej, bez względu na długość okresu uprawniającego do renty.
Ustawa wypadkowa przewiduje także, że wnioski o świadczenia z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy zaistniałych do 31 grudnia 2002 r. zostaną rozpatrzone na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. W razie ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku takiego wypadku lub śmierci w związku z takim wypadkiem wysokość należnego odszkodowania zostanie ustalona na podstawie jednorazowych stawek odszkodowania obowiązujących w grudniu 2002 r.
Kiedy na rentę?
Do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej i renty rodzinnej, ustalania wysokości tych świadczeń, zasad ich wypłaty będzie miała odpowiednie zastosowanie ustawa emerytalna, z uwzględnieniem uregulowań wynikających wprost z ustawy wypadkowej. W zakresie nie uregulowanym w ustawie wypadkowej będzie trzeba stosować przepisy ustawy emerytalnej.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (przed 1 stycznia 1999 r. ubezpieczeniu społecznemu), a także niezależnie od terminu, w którym powstała niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (tj. również po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia). W razie ustąpienia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, prawo do renty przywraca się, nawet gdy niezdolność do pracy z tego tytułu powstanie ponownie po upływie 18 miesięcy od ustania prawa do renty ustalonej poprzednio.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00