comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-10-09
Dokumenty rozliczeniowe
Błędy i ich korekta
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 39 omówiliśmy najczęściej popełniane przez płatników błędy w dokumentach zgłoszeniowych i sposoby ich korekty. W tym numerze zajmiemy się błędami w dokumentach rozliczeniowych.
Stanisława Nowakowska
Błędy w dokumentach rozliczeniowych, tak jak w zgłoszeniowych możemy podzielić na formalne i merytoryczne. Wśród najczęściej popełnianych błędów formalnych wymienia się:
• nieprawidłowe wypełnianie dokumentów.
Wzory dokumentów ubezpieczeniowych, w tym dokumentów rozliczeniowych, przystosowane są do techniki automatycznego odczytu. W formularzach każda litera i cyfra powinny być wpisywane w osobnej kratce. Szczególnie ważne jest prawidłowe wpisywanie kwot. Powinny być one wpisywane z dokładnością do jednego grosza, np. 563,51; 783,30; 894,00; 0,00. Grosze muszą być wpisane po wydrukowanym przecinku w oznaczonych kratkach. Wielu płatników wpisuje po dwie cyfry w jednej kratce lub pozycje groszy w kratkach do tego nie przeznaczonych;
• nieprawidłowe kompletowanie dokumentów.
Dokumenty rozliczeniowe płatnik składek powinien przekazywać w komplecie: deklaracja rozliczeniowa i załączone do niej imienne raporty miesięczne. W każdym komplecie dokumentów rozliczeniowych identyfikator deklaracji i identyfikatory imiennych raportów miesięcznych muszą być jednakowe. Wyłącznie w przypadku, w którym płatnik składek opłaca składki tylko za siebie, składa jedynie deklarację rozliczeniową, w której wypełnia obok innych bloków blok XI „Deklaracja dochodu”.
Przykład
Płatnik składek, opłacający składki wyłącznie za siebie, tylko na ubezpieczenie zdrowotne, w deklaracji rozliczeniowej za czerwiec 2002 r. w bloku XI błędnie wpisał podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Aby skorygować błąd, zobowiązany jest sporządzić i przekazać do ZUS korygującą deklarację rozliczeniową, oznaczoną kolejnym numerem identyfikatora (wzór nr 1).
Płatnik składek musi również informować o przerwach w opłacaniu składek, np. o przebywaniu ubezpieczonego na urlopie bezpłatnym, zwolnieniu lekarskim, urlopie wychowawczym, i o wypłaconych świadczeniach, np. wypłaceniu zasiłku porodowego, świadczenia rehabilitacyjnego, oraz o ewentualnych okresach pracy górniczej. Tak więc obok imiennych raportów miesięcznych, tzw. składkowych (ZUS RCA, ZUS RNA, ZUS RZA), powinni oni składać imienne raporty miesięczne tzw. świadczeniowe (ZUS RSA, ZUS RGA);
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka