Data publikacji: 02.09.2002
Import w księgach rachunkowych
Dokument SAD w ewidencji
Podczas importu towarów pojawia się wiele wartości, które trzeba ująć w księgach. Należą do nich m.in. cło, VAT, prowizje, koszty transportu i ubezpieczenia. Do tego dochodzą jeszcze różnice kursowe w rozrachunkach z kontrahentem zagranicznym. Wszystko to powoduje, że prawidłowe ujęcie w księgach rachunkowych dokumentu SAD oraz rozliczeń z tytułu eksportu i importu może stwarzać problemy.
Irena Krawczyk - biegły rewident
Agnieszka Fijałkowska
są pracownikami firmy audytorsko-konsultingowej A & E Consult Sp. z o.o.
Wszystkie czynności związane z wymiarem cła, podatku akcyzowego (jeśli przedmiotem importu są towary akcyzowe) oraz podatku od towarów i usług wykonuje urząd celny, podając w dokumencie celnym odpowiednie dane.
Podstawa opodatkowania VAT-em
Ustalając podstawę opodatkowania VAT urząd celny przyjmuje:
1) wartość celną towaru, którą zgodnie z art. 23 kodeksu celnego jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny, powiększona o koszty wymienione w art. 30 kodeksu celnego, czyli m.in. o koszty transportu i ubezpieczenia przywiezionych towarów oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne związane z ich transportem poniesione do granicy państwa lub portu polskiego - wycenianą w walucie obcej, przeliczonej na walutę polską po kursie zastosowanym w dokumencie odprawy celnej,