comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-08-07
Ile godzin nadliczbowych, jakie wynagrodzenie?
Praca ponad wymiar
Sytuacja na rynku pracy wymusza coraz bardziej intensywną pracę, często w godzinach nadliczbowych. Pracownicy, a przede wszystkim pracodawcy, powinni jednak pamiętać, że w tej kwestii nie panuje dowolność. Przepisy ściśle bowiem regulują, jaki powinien być wymiar czasu pracy, oraz określają, za jakie wynagrodzenie.
Wojciech Pianko
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Kodeks pracy określa wymiar czasu pracy oraz zasady pracy w godzinach nadliczbowych.
Praca w godzinach nadliczbowych w wybranych systemach czasu pracy
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca świadczona na polecenie pracodawcy ponad normy czasu pracy: dobową, przeciętnie tygodniową w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 3 miesięcy ustalonych w myśl przepisów kodeksu pracy i innych ustaw, układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy (z zastrzeżeniem, iż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych). Zgodnie z art. 133 § 1 k.p. praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii, bądź w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Przykład
W związku z przygotowaniem ekspedycji towaru uprzedziłem pracowników, że przez kilka dni będzie potrzeba wykonywania pracy w wydłużonym dniu pracy. Jeden z pracowników oświadczył, że nie jest zainteresowany pracą po godzinach. Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?
Obowiązkiem pracownika jest w szczególności stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa pracy lub umową o pracę, oraz dbać o dobro zakładu pracy. Pracownik, bez uzasadnionej przyczyny, nie może odmówić wykonania polecenia pracodawcy (osoby działającej w jego imieniu) zlecającego świadczenie pracy poza normalnymi godzinami pracy oraz w dniach wolnych od pracy, a także w przypadkach określonych w kodeksie pracy (art. 139), tj. w niedziele i święta.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka