comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-31
Rozliczenia z fiskusem
Zaliczki na dywidendę opodatkowane
Od 1 stycznia 2001 r. istnieje możliwość wypłaty zaliczki na poczet dywidendy. Jednak taka wypłata pociąga za sobą zarówno skutki podatkowe, jak i dewizowe.
Artur Lewicki, Kancelaria Prawnicza Lege artis Mikulska Kuropatwiński Lewicki Sp.k. w Bydgoszczy
Na podstawie art. 194-195 (w odniesieniu do spółki z o.o.) oraz art. 349 (spółka akcyjna) ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm., dalej k.s.h.) umowa lub statut spółki mogą upoważniać jej zarząd do wypłaty udziałowcom (akcjonariuszom) zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego. Wypłata dywidendy uwarunkowana jest od spełnienia następujących wymogów:
a) wypłata dywidendy wynika z odpowiedniego postanowienia umowy lub statutu spółki;
b) spółka posiada środki wystarczające na wypłatę zaliczki;
c) sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy wykazuje zysk (w spółce akcyjnej musi ono być zbadane przez biegłego rewidenta);
d) jest zgoda rady nadzorczej (dotyczy tylko spółek akcyjnych).
Wysokość wypłacanej zaliczki podlega ustawowym ograniczeniom. Stosownie do treści art. 195 § 1 k.s.h. kwota zaliczki nie może przewyższać połowy zysku osiągniętego od końca ostatniego roku obrotowego, powiększonego o niewypłacone zyski z poprzednich lat obrotowych oraz pomniejszonego o straty z lat poprzednich i kwoty obowiązkowych kapitałów rezerwowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami lub umową spółki. Wobec spółki akcyjnej przewidziano analogiczną regulację (art. 349 § 2 k.s.h.), przy czym niewypłacone zyski z poprzednich lat obrotowych uwzględniane są wówczas, gdy były umieszczone w kapitałach rezerwowych przeznaczonych na wypłatę dywidendy.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka