Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-07-24

Ochrona interesu posiadacza

Bankowe karty płatnicze

Karty bankowe są najwygodniejszym i najbezpieczniejszym środkiem płatniczym. Dają one swemu posiadaczowi dużą niezależność i znacznie ograniczają ryzyko utraty posiadanej gotówki. „Plastikowym pieniądzem” można płacić niemal na całym świecie. Jest to szczególnie ważne w okresie wyjazdów wakacyjnych. Warto wiedzieć, które karty okażą się przydatne za granicą.

Wojciech Szmydt, BZ WBK S.A., doktorant na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zauważa się dynamiczną ekspansję „plastikowego pieniądza”, jakim jest karta płatnicza. Staje się ona już nieodłącznym elementem naszego życia codziennego. Pierwszy milion zrealizowanych transakcji, przy użyciu kart płatniczych, przekroczony został w roku 1995, podwajając się szybko w roku 1996. Liczbę pierwszych 10 milionów przekroczono w 1998 r., a 50-milionową transakcję kartą płatniczą dokonano w roku 20001. Za wzrostem transakcji gwałtownie podąża również ich wartość.
Jest ona bardziej wygodnym i dużo bezpieczniejszym instrumentem płatniczym niż posiadanie gotówki, tym bardziej że płacić nią można praktycznie na całym świecie. Korzystanie z niej ogranicza znacznie ryzyko utraty posiadanej gotówki. W przypadku jej kradzieży czy zagubienia można szybko dokonać zastrzeżenia, co uniemożliwi tym samym jej użycie przez inne osoby w celach przestępczych. Bezpieczeństwo karty ulega znacznemu zwiększeniu poprzez dołączenie do niej ubezpieczenia, co skutkuje m.in. przejęciem przez bank odpowiedzialności za transakcje dokonywane kartą nawet na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed zgłoszeniem jej utraty. Wzrost realizacji transakcji dokonywanych kartami pociągnął za sobą również dynamiczny wzrost punktów je akceptujących.
infoRgrafika
Jak widać, staje się ona coraz bardziej akceptowanym instrumentem płatniczym wśród naszego społeczeństwa. Mimo jednak szybkiego rozwoju „plastikowego pieniądza” wiedza Polaków na jego temat jest nadal ograniczona. Europay przeprowadził ankietę na wybranej grupie klientów sprawdzając ich wiedzę z zakresu kart płatniczych. 98 proc. ankietowanych Polaków, zarówno posiadających karty, jak i nie, słyszało nazwę karta bankomatowa. Jednak spośród nich tylko 75 proc. poprawnie ją zdefiniowało.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00