Prawo Przedsiębiorcy 30/2002 z 24.07.2002 [dodatek: Prawo na Życzenie Czytelników, str. 3]
Data publikacji: 24.07.2002
Ochrona interesu posiadacza
Bankowe karty płatnicze
Karty bankowe są najwygodniejszym i najbezpieczniejszym środkiem płatniczym. Dają one swemu posiadaczowi dużą niezależność i znacznie ograniczają ryzyko utraty posiadanej gotówki. „Plastikowym pieniądzem” można płacić niemal na całym świecie. Jest to szczególnie ważne w okresie wyjazdów wakacyjnych. Warto wiedzieć, które karty okażą się przydatne za granicą.
Wojciech Szmydt, BZ WBK S.A., doktorant na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zauważa się dynamiczną ekspansję „plastikowego pieniądza”, jakim jest karta płatnicza. Staje się ona już nieodłącznym elementem naszego życia codziennego. Pierwszy milion zrealizowanych transakcji, przy użyciu kart płatniczych, przekroczony został w roku 1995, podwajając się szybko w roku 1996. Liczbę pierwszych 10 milionów przekroczono w 1998 r., a 50-milionową transakcję kartą płatniczą dokonano w roku 20001. Za wzrostem transakcji gwałtownie podąża również ich wartość.
Jest ona bardziej wygodnym i dużo bezpieczniejszym instrumentem płatniczym niż posiadanie gotówki, tym bardziej że płacić nią można praktycznie na całym świecie. Korzystanie z niej ogranicza znacznie ryzyko utraty posiadanej gotówki. W przypadku jej kradzieży czy zagubienia można szybko dokonać zastrzeżenia, co uniemożliwi tym samym jej użycie przez inne osoby w celach przestępczych. Bezpieczeństwo karty ulega znacznemu zwiększeniu poprzez dołączenie do niej ubezpieczenia, co skutkuje m.in. przejęciem przez bank odpowiedzialności za transakcje dokonywane kartą nawet na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed zgłoszeniem jej utraty. Wzrost realizacji transakcji dokonywanych kartami pociągnął za sobą również dynamiczny wzrost punktów je akceptujących.
Jak widać, staje się ona coraz bardziej akceptowanym instrumentem płatniczym wśród naszego społeczeństwa. Mimo jednak szybkiego rozwoju „plastikowego pieniądza” wiedza Polaków na jego temat jest nadal ograniczona. Europay przeprowadził ankietę na wybranej grupie klientów sprawdzając ich wiedzę z zakresu kart płatniczych. 98 proc. ankietowanych Polaków, zarówno posiadających karty, jak i nie, słyszało nazwę karta bankomatowa. Jednak spośród nich tylko 75 proc. poprawnie ją zdefiniowało.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
TESTUJ INFORLEX przez 5 dni za darmo!
Zyskasz:
aktualności i zmiany przepisów z zakresu, m.in. podatków, rachunkowości, kadr, płac i ZUS
Dziennik Gazetę Prawną, wideoszkolenia, książki i komentarze ekspertów
czasopisma INFOR m.in. Monitor księgowego, Biuletyn VAT oraz MONITOR prawa pracy i ubezpieczeń
Serwisy Spółek Grupy INFOR PL dbają o Twoją prywatność
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 894), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody. W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.