comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-24
Rozliczenia podatku od towarów i usług
Korekta deklaracji VAT-7
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustalonych terminach, ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług. Może to jednak zrobić nie później niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Joanna Roszkowska
Stanowi o tym znowelizowany art. 19 ust. 3b ustawy o VAT. Przepis ten nie reguluje i nie dotyczy wszystkich sytuacji, jakie mogą wystąpić u podatników podatku od towarów i usług i w jakich podatnicy ci chcieliby złożyć deklarację korygującą.
Korygowanie podatku należnego
Korygowanie podatku należnego może polegać albo na zwiększaniu, albo na zmniejszaniu kwot podatku należnego.
Pierwsza sytuacja może nastąpić, gdy podatnik, w wyniku przeprowadzenia tzw. autokorekty, uzna, iż w wyniku popełnionego błędu w deklaracji podatkowej VAT-7 wykazał podatek należny za niski w stosunku do podatku, który powinien był wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego (np. zapomniał ująć w rozliczeniu podatek należny z faktury bądź, pomimo ciążącego obowiązku, danej czynności nie opodatkował). Mając na uwadze art. 81 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej, stanowiący, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje podatnikom, którzy w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości mniejszej od należnej albo kwotę nadpłaty bądź podatku przypadającego do zwrotu w wysokości większej od należnej, podatnik może w takiej sytuacji złożyć deklarację korygującą. Oczywiście należy pamiętać, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej albo skarbowej - w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola. Uprawnienie to przysługuje jednak nadal w zakresie, w jakim organ podatkowy w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej albo skarbowej nie stwierdził naruszenia prawa lub nie wydał decyzji określającej zaległość podatkową.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right