Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Sposób na wiarygodność finansową

Bezpieczny ubezpieczyciel

Każde towarzystwo musi spełniać odpowiednie wymagania finansowe, aby móc prawidłowo funkcjonować na rynku ubezpieczeniowym.

dr Tomasz Bernat, Uniwersytet Szczeciński, Katedra Mikroekonomii, broker ubezpieczeniowy
Obok roli, jaką ubezpieczyciele mają spełniać w społeczeństwie i gospodarce - wypłacania odszkodowań za utracone w wyniku działania ryzyka dobra, na ich działalność narzucone są przez ustawę z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 z późn.zm.) specjalne wymagania finansowe. Są one związane z trzema ważnymi aspektami: odpowiednim poziomem środków własnych, zakazem przyjmowania do ubezpieczenia zbyt dużych ryzyk oraz pokryciem lokatami w odpowiedniej skali funduszu ubezpieczeniowego.
Zakaz przyjmowania do ubezpieczenia zbyt dużych ryzyk związany jest z wielkością rezerw, jakie posiadają towarzystwa, które wyznaczają maksymalny poziom zaangażowania w jedno ryzyko. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Stanowią one istotny element w gospodarce finansowej przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Konieczność ich tworzenia wynika z podstawowej zasady działalności towarzystw: współmierności przychodów i rozchodów z danego okresu ubezpieczenia do okresu sprawozdawczego. Zasada ta określa podział zebranej składki brutto na dwa okresy wypłat zebranych środków finansowych: w postaci odszkodowań i świadczeń wypłacanych na bieżąco lub w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w ubezpieczeniach gospodarczych, gdyż zawierane tam umowy są krótkookresowe (w większości przypadków do jednego roku), co stwarza konieczność utrzymywania dużej płynności finansowej. W tym kontekście rezerwy przede wszystkim tworzą kapitał na przyszłe świadczenia ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele tworzą kilka rodzajów rezerw, w zależności od m.in. rodzaju ryzyka, okresu wypłaty, terminów realizacji zgłoszonych roszczeń.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00