comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-13
Odstąpienie od umowy
Czy kara umowna może być kosztem?
W niektórych przypadkach zapłata kary umownej z tytułu odstąpienia od niekorzystnej umowy może być uzasadniona względami ekonomicznymi. Nie spowoduje to jednak pozytywnych skutków podatkowych. Nie każda bowiem zapłacona kara umowna może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Grzegorz Mazur
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, co do którego została zastrzeżona kara umowna, należy się ona wierzycielowi w ustalonej wysokości bez względu na wielkość poniesionej szkody. Jeśli jednak zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. Takie żądanie dłużnik może również zgłosić w wypadku, gdy kara umowna została określona w wysokości rażąco wygórowanej.
W przypadkach odszkodowania, jak też kary umownej mamy do czynienia z obowiązkiem naprawienia szkody powstałej u wierzyciela w skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez drugą stronę umowy. Kara umowna różni się jednak od odszkodowania nie tylko tym, że obowiązek jej zapłaty musi być ściśle określony w wiążącej strony umowie, ale również tym, iż należy się wierzycielowi bez potrzeby udowadniania szkody, oraz tym, że wierzyciel nie może żądać od dłużnika odszkodowania w kwocie wyższej niż oznaczona w umowie kara (chyba że strony postanowią inaczej). Tak więc karę umowną można zastrzec na wypadek niewykonania zobowiązania, jak też na wypadek jego nienależytego wykonania. W przypadku nienależytego wykonania zobowiązania chodzi przede wszystkim o nieterminowe wykonanie świadczenia lub nienależyte jego wykonanie pod względem jakości (wady rzeczy lub usług świadczonych przez dłużnika).
Pozostało 81% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu