comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-02-20
Jak prowadzić księgi rachunkowe?
Aktywa finansowe
Wprowadzone z dniem 1 stycznia 2002 r. zmiany w ustawie o rachunkowości zmusiły wszystkich księgowych do przyswojenia sobie nowych pojęć, które w tej ustawie się pojawiły. A dotyczy to między innymi hasła „aktywa finansowe”. Na szczęście księgowi należą do tej grupy zawodowej, która niejako z racji wykonywanej pracy musi uczyć się szybko i nie może się mylić.
Sławomir Horszczak
Nadeszła więc pora wprowadzić do swojego księgowego słownika nowe pojęcia (albo nowe definicje znanych już pojęć):
• aktywa finansowe,
• aktywa pieniężne,
• inwestycje krótkoterminowe,
• inwestycje długoterminowe.
Do aktywów finansowych zalicza się aktywa pieniężne, instrumenty kapitałowe wyemitowane przez inne jednostki, również wynikające z kontraktu prawo do otrzymania aktywów pieniężnych lub prawo do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką na korzystnych warunkach.
Pod pojęciem aktywów pieniężnych kryją się dawne środki pieniężne, ale znowelizowana ustawa o rachunkowości zmusza nas niejako do posługiwania się terminem aktywów pieniężnych. I tak, aktywa pieniężne obejmują krajowe środki płatnicze, waluty obce i dewizy, o których mowa w ustawie - Prawo dewizowe. Obejmują więc:
1) krajowe środki płatnicze - to pieniądze, które są w kraju prawnym środkiem płatniczym, a także pełnią funkcje płatniczą, czyli weksle, czeki podróżne, akredytywy, polecenia wypłat, przekazy i inne dokumenty bankowe oraz finansowe płatne w walucie polskiej,
2) waluty obce - pieniądze nie będące w kraju prawnym środkiem płatniczym oraz międzynarodowe jednostki rozrachunkowe,
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right