Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-02

Zmiany w opodatkowaniu osób fizycznych

Jaki podatek w 2002 roku?

1 stycznia br. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowela ta niesie ze sobą bardzo istotne zmiany w zakresie opodatkowania dochodów osobistych Polaków. Uchwalone w związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą zmiany w opodatkowaniu osób fizycznych na 2002 r. oznaczają bardzo poważne konsekwencje dla dużej grupy podatników, nic więc dziwnego, że uchwaleniu ustawy zmieniającej towarzyszyły szczególnie wielkie emocje. Działo się tak głównie z uwagi na likwidację ulgi mieszkaniowej w formie, do jakiej przyzwyczaił się już polski podatnik, i na opodatkowanie dochodów z oszczędności.

Marta Małecka
Niniejszy artykuł omawia najważniejsze spośród wprowadzonych zmian. Pokazuje także sposób korzystania z ulg, które uległy likwidacji, a do korzystania z których podatnicy mają prawo na zasadzie praw nabytych.
Skala podatkowa
W noweli do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Minister Finansów zwolniony został z obowiązku ogłoszenia w drodze rozporządzenia skali podatkowej na 2002 r., w której, zgodnie z przewidzianą w ustawie z 26 lipca 1991 r. zasadą waloryzacji, byłyby podwyższone przedziały dochodu podlegającego opodatkowaniu. Artykuł 27 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją, zakładał coroczną waloryzację progów skali stosownie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w okresie trzech kwartałów w roku poprzedzającym rok podatkowy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Skala podatkowa na 2002 r. została ustalona w przepisach zmieniających, a przedziały dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym pozostały, jak też stawki podatku, takie same jak w roku ubiegłym1 (patrz tab. str. 4).
Takie same progi skali podatkowej mają obowiązywać również w 2003 r., gdyż przedziały dochodu podlegającego opodatkowaniu będą podlegały podwyższeniu dopiero począwszy od roku podatkowego 2004. Przyjęto przy tym odmienny - wobec stosowanego dotychczas - sposób waloryzacji progów. Będą one rosły w stopniu odpowiadającym wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów w roku poprzedzającym rok podatkowy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Skalę podatkową na 2004 r. Minister Finansów będzie zobligowany określić w drodze rozporządzenia w terminie do 30 listopada 2003 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00