Artykuł
Czy pracodawca musi płacić?
Czy pracodawca musi płacić?
Tomasz Niedziński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Polskie prawo pracy nie przewiduje możliwości niewypłacenia wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wynagrodzenie nie jest wypłacane jedynie w przypadku wadliwego wykonania z winy pracownika produktów lub usług, gdy produkt bądź usługa z powodu swych wadliwości są nieprzydatne.
Wynagrodzenie jest obowiązkowym świadczeniem pracodawcy wobec pracownika podlegającym szczególnej ochronie prawnej. Treść ochrony wynagrodzenia za pracę obejmuje: bezwzględny zakaz zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia, jak również niemożność przeniesienia prawa do wynagrodzenia na inną osobę, ustalenie kwoty najniższego wynagrodzenia, określenie zasad wypłaty wynagrodzenia, ograniczenie wysokości kwot dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz określenie sankcji za naruszenie zasad dotyczących obowiązku wypłacenia wynagrodzenia, jak też sankcji za niezgodne z prawem dokonywanie potrąceń z niego.
Zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia
Artykuł 84 k.p. stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Zakaz ten jest zakazem bezwzględnym i obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia. Z tego powodu porozumienie stron dotyczące zrzeczenia się wynagrodzenia bądź jego składnika byłoby nieważne. Bezpłatne wykonywanie pracy może mieć miejsce tylko poza stosunkiem prawnym. W przypadku tym nie będzie miał również zastosowania art. 508 k.c., przewidujący możliwość wygaśnięcia zobowiązania, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Byłoby to niezgodne z ogólnymi zasadami ochrony wynagrodzenia za pracę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right